Produkt dnia
STOJAK PODSTAWKA NA TALERZE RAMKI EKSPOZYTOR 25 cm
STOJAK PODSTAWKA NA TALERZE RAMKI EKSPOZYTOR 25 cm

8,13 zł

6,61 zł

szt.
PÓŁKA ŁAZIENKOWA Z DRUTU CHROMOWANEGO NAROŻNA BRT3
PÓŁKA ŁAZIENKOWA Z DRUTU CHROMOWANEGO NAROŻNA BRT3

75,75 zł

61,59 zł

szt.
ŁYŻKA DO ZUPY STOŁOWA 19,5cm  ŁYŻKI SZTUĆCE (M) KPL. 6 SZT.
ŁYŻKA DO ZUPY STOŁOWA 19,5cm ŁYŻKI SZTUĆCE (M) KPL. 6 SZT.

9,45 zł

Cena regularna: 14,45 zł

Najniższa cena: 6,75 zł

7,68 zł

Cena regularna: 11,75 zł

Najniższa cena: 5,49 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Jak układać sztućce na stole, zgodnie ze sztuką savoir-vivre?

Każdy szczegół ma znaczenie i z pewnością wiesz, że ta zasada odnosi się także do nakrywania do stołu. Jeśli masz wątpliwość, jak prawidłowo układać sztućce do posiłku, skorzystaj z naszych porad!

 

Sztućce i zasady savoir-vivre

Savoir-vivre to nie tylko zbiór suchych zasad; są funkcjonalne i ułatwiają bezproblemowe funkcjonowanie przy stole. Właśnie z tego powodu warto wziąć je pod uwagę. Pamiętaj żeby nakrywać stół z założeniem, że wszyscy biesiadnicy są praworęczni, czyli widelec trzymają lewą ręką, prawą zaś – łyżkę i nóż. Kolejną, podstawową zasadą jest układanie sztućców używanych w pierwszej kolejności na zewnątrz: im bliżej talerzy, tym później będą wykorzystywane. Łyżeczki i widelczyki do deserów i napojów powinny znajdować się za nakryciem.

 

Na co dzień

Najczęściej najbardziej rozbudowanym posiłkiem w ciągu dnia jest obiad. W przypadku, gdy składa się on z dwóch dań, najpierw ułóż płaski talerz, a na nim postaw talerz głęboki. Po lewej stronie połóż widelec, po prawej, bliżej talerzy połóż nóż, obok niego – łyżkę do zupy. Jakie jest prawidłowe ułożenie sztućców? Zawsze uchwytem w stronę brzegu stołu, inaczej mówiąc – bliżej użytkownika. Odległość wszystkich sztućców od brzegu stołu musi być jednakowa. Jeśli uzupełnieniem obiadu jest kawa i ciasto, układasz je ponad talerzami: widelczyk od wewnątrz, uchwytem w lewą stronę; nad nim łyżeczka, skierowana uchwytem w prawo.

 

Układ sztućców przy większej ilości dań

Przystawki, sałatka, zupa, danie główne, ryby, desery – do każdego dania mogą przydać się inne sztućce. Jak je układać? Pamiętaj o zasadzie „im szybciej zaczynasz jeść, tym bardziej na zewnątrz”. Nie popadaj w przesadę – ułożenie kilkunastu widelczyków, noży i łyżek niekoniecznie usprawnia jedzenie. Przy nakryciu powinny znajdować się nie więcej niż trzy komplety sztućców. Jeśli potraw jest więcej, wtedy sztućce musisz donieść  trakcie posiłku.

 

Na koniec posiłku

Ostatnie wątpliwości możesz mieć, gdy skończysz jeść. Jak układać ułożone sztućce, żeby pokazać, że naczynia mogą być zabrane? Odłóż łyżkę albo widelec i nóż (równolegle, obok siebie) na talerzu, wskazując godzinę piątą. Jeśli nie skończyłeś jeszcze jeść, możesz zakomunikować to, kładąc widelec na godzinie siódmej, nóż – na czwartej, tak, żeby krzyżowały się na środku talerza.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl